„Zgromadzenie: klimat i migracje”
➤ sobota-niedziela,14-15 maja
➤ prowadzenie: Sebastian Cichocki i Janina Świerżewska
➤ miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, Narewki, Dom Przyrody i Kultury w Teremiskach
Według ostrożnych prognoz, z powodu zmian klimatycznych do połowy XXI wieku ćwierć miliarda ludzi opuści swoje miejsca zamieszkania. Coraz większe połacie kuli ziemskiej nie będą nadawać się do życia – będzie za gorąco lub znikną pod wodą. Odpowiedzią polityków na to zjawisko są wznoszone naprędce mury i zasieki z drutu żyletkowego oraz militaryzacja naturalnych granic: gór czy morza. Inwazja Rosji w Ukrainie jest kolejną odsłoną tego kryzysu, który przejawia się w postaci wojen o zasoby, terroryzmu energetycznego, aktów ekobójstwa.
Mimo tego, że narracja o kryzysie klimatycznym w końcu przebiła się do mediów i codziennych rozmów, równie szybko spowszedniała, tracąc siłę mobilizującą. Pozostały opowieści o młodych aktywistkach martwiących się o przyszłość oraz apokaliptyczne artykuły ilustrowane wykresami i statystykami, na które większość z nas przestała już zwracać uwagę. Pojawiają się też artykuły o nowych technologiach, mających rozwiązać ostatecznie i bezboleśnie nasze problemy. Pomimo jednoznacznych i jednomyślnych ostrzeżeń ze strony naukowców, łudzimy się, że wystarczy przemeblować kilka elementów, zmienić nawyki a problem sam się rozwiąże.
Jak pobudzić radykalną wyobraźnię klimatyczną? Zmierzyć z potrzebą głębokiej adaptacji? Nie bać się używać w rozmowach o klimacie takich słów jak: kapitalizm, faszyzm, czy patriarchat? Odpowiedzi na te pytania postarają się znaleźć uczestnicy zgromadzenia klimatycznego, które odbędzie się w dniach 14-15 maja w Białymstoku oraz Puszczy Białowieskiej. Pierwszego dnia w odbędą się wykłady, warsztaty i pokazy filmowe przybliżające zjawiska migracji klimatycznych z perspektywy ludzi, roślin i zwierząt. Drugi dzień zgromadzenia odbędzie się w Puszczy Białowieskiej – w otoczeniu bezpowrotnie traconej przyrody.
Sczegółowy harmonogram Zgromadzenia:
14 maja (sobota)
Białystok, Galeria Arsenał
ul. Adama Mickiewicza 2, 15-222 Białystok
- 12.00 rozpoczęcie seminarium – Sebastian Cichocki, Janina Świerżewska
- 12.15 projekcja filmu Jonasa Staala „Propagandy klimatyczne. Studium wideo”, 2020
- 12.30 migracje roślin – wykład online Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek (streaming na VOD)
- 13.15 migracje, klimat, sztuka – świadectwa z udziałem m.in. Ariny Bilail, Dominiki Lasoty, Janka Szewczyka (streaming na VOD)
- 14.30 – 15.00 przerwa
- 15.00 projekcja filmu Karrabing Film Collective „Syreny lub Aiden w krainie czarów”, 2018
- 15.30 warsztat choreograficzny – Natalia Oniśk
Puszcza Białowieska, Dworek Rousseau
Świnoroje 7, 17-220 Świnoroje
- 20.00 „Sprawiedliwość migracyjna. Polityki przemieszania się w ekstremalnych czasach”, wykład online Mimi Sheller, w języku angielskim
- 21.00 pokaz filmu Joanny Rajkowsiej & Roberta Yerachmiela Snidermana, „Ślepowrony”, 2022 oraz spotkanie z Joanną Rajkowską.
15 maja (niedziela)
Puszcza Białowieska, Dworek Rousseau
Świnoroje 7, 17-220 Świnoroje
- 10.00 – 11.30 Grzegorz Stopa, wykład-spacer po puszczy (grupa A)
Igor Siedlecki, wykład-spacer po puszczy (grupa B)
- 11.30 – 13.00 Grzegorz Stopa, wykład-spacer po puszczy (grupa B)
Igor Siedlecki, wykład-spacer po puszczy (grupa A)
- 13.00 – 15.00 przerwa obiadowa
- 15.00 – 16.00 warsztat choreograficzny – Natalia Oniśk
Uwaga: osoby, które chcą wziąć udział w wydarzeniach odbywających się w Puszczy Białowieskiej proszone są o kontakt z organizatorami: forum@powszechny.com
Zapraszamy także do udziału w działaniach grupy Public Movement (Izrael), które będą miały miejsce w poprzedzającym dniu: 13 maja 2022 w godzinach 10.00 - 21.00.
Seria performansów, interwencji i demonstracji odbywać się będzie w historycznym centrum miasta Białystok, w reakcji na rosyjska inwazję w Ukrainę, otwarcie polsko-ukraińskiej granicy, przy jednocześnie trwającym kryzysie uchodźczym na pograniczu polsko-białoruskim.
Wydarzenie organizowane przez Galerię Arsenał w Białymstoku we współpracy z Goethe-Institut w Warszawie.